Viyana İstanbul ile buluşuyor – Viyana’dan dans eden resimler

Viyana!

Ne kadar çok sevdiğimi pek çok kişi bilir. Yazı, kışı başka güzeldir, şehir ayrı güzeldir, her sokağının sanat kokması ayrı güzeldir. Doyulmaz Viyana’ya.

Ve şimdi Viyana İstanbul’da! Nasıl mı? 21 Haziran’da Bebek Parkı’nda müzik, dans ve ressamlık performansları sunuluyor olacak. Üsküdar Karadeniz Dans Topluluğu ve Viyana Devlet Opera Balesi üzerinde büyüleyici diyagramlardan oluşan bir resmin meydana geleceği, dans adımlarının kaydedildiği kâğıt üzerinde dans gösterisi ile harika bir gün geçirilecek.

Ballerinas_40490_PeterRigaud
Olga Esina

Bu performans fikri, Viyana’da yaşayan Perulu sanatçı Luis Casanova Sorolla ’ya ait. Renk pigmentleri ile bezenmiş bir zemin üzerinde dans etme fikri ile ortaya harika bir görsel şölen çıkıyor.

Sanat şehri Viyana’dan Boğaziçi’ne bir yaz selamı olarak, İstanbul Bebek Parkı’nda büyük bir ana sahnede gerçekleştirilecek. Kaçırmayın diye saat saat yazıyorum: 21 Haziran Cumartesi günü 17.30’da Viyana Devlet Opera Balesi’nin dansçıları tarafından tasarlanmış bir klasik koreografi sayesinde bir Viyana Resmi ortaya çıkaracaklar. 19.00’da Viyana’nın dünyaca ünlü vals topluluğu Wiener Walzer sahneye çıkacak. 20.30’da Üsküdar Karadeniz Dans Topluluğu ise bizden renkler olarak sahnede olacak.

Ballerinas_40504_PeterRigaud
Olga Esina & Kirill Kourlae

Performansın ve bunun sonucunda ortaya çıkan resimlerin daha iyi izlenebilmesi için 2 büyük duvara yansıtılacak.

Viyana’da dolaşırken sokaklar kahve kokar. İşte bu noktada da Julius Meinl’ın enfes kahveleri devreye girecek. Şimdiden afiyet olsun ve keyifli seyirler.

 

 

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *