Mantı ile Hammur’da barıştım!

Mantı ile Hammur’da barıştım!

Hep duyuyorum sosyal medyada Hammur ismini. Hammur’da buluştuk, Hammur’da yedik mantıyı, çiğbörekleri, Hammur’da çekildi bu fotoğraflar, haydi Hammur’a gidiyoruz…İsminden de belli olduğu gibi tamamen hamur işleri üzerine çalışan bir ne desem bilemedim. Restoran diyemem, cafe diyemem, paket servis diyemem, aile işi sıcacık bir yer diyebilirim ancak. Ben neden oradayım? Anadolu yakasında toplantım var, işim bitince aklıma geliyor buralardayken gideyim, bir bakayım hem çok açım hem de merakımı gidereceğim için heyecanla huzur arasında gidip gelmekteyim.
Gitmeden önce Anadolu yakasını pek bilmediğim için Onur’u arıyorum ki bana en kolay nasıl Hammur’a gidebileceğimi tarif etsin diye. Her gün geçtiğim yolmuş gibi E5’ten Göztepe’ye bağlanarak kolaylıkla buluyorum ve Hammur’a girer girmez de kafamda her şey netleşiyor. Onur’un babası mutfakta, pamuk babaannesi cam önündeki masada, annesi ise şehir dışında. Başka zaman gitsem belki onu da göreceğim mutfakta dolanırken.
Dışarıda bahar havası var. Civardaki esnaflardan biri olmak istiyorum, dükkanımın önüne 2 de sandalye atayım gelene geçene bakayım. Yan komşuya çay içmeye gidebileyim. Ben bunları hayal ederken Onur’un babası acılı mı sade mi diyor? Sade diyorum ancak acılı mantı nasıl oluyor ki? Sonuçta hepsi aynı değil mi? İstersem üzerine pul biber ekerim acı katarım. Hayır efendim öyle değilmiş. Daha hamurundan itibaren acılı oluyormuş. Bana göre değil acı ben klasik mantımı yiyeyim istiyorum.
Mantım pişerken küçük ve sempatik dükkanda etrafı dolanıyorum. Ev yapımı enfes kurabiyeler ve tuzlular vitrinde. Civarda oturan pek çok hanım börekten tutun da tatlı-tuzlu kurabiyelere kadar ne varsa e tabi ki mantıyı da pişmiş ya da pişmemiş olarak sipariş ediyormuş. Hammur evimin yakınında olsaydı ben de alırdım. Aldığım çiğ böreklerini de ben yaptım, mantı da açabiliyorum, buyurun diye sunardım misafirlerime.
Mantım masam geldi, üzerine biraz nane, pul biber ve kekik de koydum. Kaşıkla dalmamak için zor tutuyorum kendimi. Evet evet mantı sevmeyen ben bu durumdayım kaşık elimde heyecanlıyım. Yanında da merakımdan Niğde gazozu içiyorum. İlk yudum tam notu veriyor, ikinci ve sonrası da bir an önce bitirme telaşında. Hamuru gayet diri, içindeki kıymayı da hissediyorsunuz. Sanırım yarım porsiyon daha yiyebilirim ama akşam spor yapacağım yediklerimi hesap etmeliyim. Lezzete bayıldım ve Hammur’da mantı ile barıştım. Karşıya geçtiğim ilk fırsatta Göztepe’de Hammur’da alacağım soluğu bu kesin artık.

Merdivenköy Ressam Salih Ermez Cad. Gözcübaba Apt. No:42/2 Göztepe-İstanbul Tel: 0216 566 77 27

http://hammur.net/

 

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *